Zápisky z cesty po Vietnamu – 4. část (Hue)
Obsah:
- 1. část (Viet Tri)
- 2. část (Hanoi)
- 3. část (Vinh, Cua Lo)
- 4. část (Hue)
- 5. část (Nha Trang)
- 6. část (Ha Long)
- Závěr s videem
Hue – 17. – 19. 8. 2012 (Pá, So, Ne)
Ráno jsme se probudili v Hue. Oproti ostatním místům, kde jsme už byli, je tady hodně turistů a čistěji. Pro změnu zase nejotravnější rikša taxikáři.
Dung chtěla vyzkoušet místní speciality – oběd zajímavý, ale spíš to bylo takový mlsání, půl hodina projezená a hlad zůstal.
Procházkou přes řeku, zdejší nejznámější most – Trang Tien, který v noci rozehrává barevnou show. Směrem k nejrozlehlejší historické lokaci (Kinh thanh Hue – Císařské město), což je něco jako zmenšenina zakázaného města v Číně, kde žilo jen panstvo a pro obyčejné lidi bylo nepřístupné. Procházením jsme strávili celé odpoledne.
V sobotu jsme si zajeli na výlet lodí po řece Huong ke krásné budhistické pagodě – Thien Mu. Žije tam zhruba 70 mnichů, vegetariáni a s motorkami.
Do večera jsme se procházeli po městě a nakupovali suvenýry. Narváno, chodníky tady nejsou pro lidi, ale pro motorky. Později večer ještě jednou loď, na které nám zazpívali místní děvčata folklórní písničky.
Neděli jsme měli napráskanou. Od rána plavba lodí po památkách, pár hrobek, pagod a návrat těsně před odjezdem spacího vlaku do Nha Trang.
Protože s námi byl anglicky mluvící průvodce, dozvěděl jsem se pár zajímavostí. Např., že bambus se používá jako symbol Vietnamu. Protože při vichřici jedině bambus dokáže odolat, ostatní stromy to pokácí. Protože bambus je složený z malých stonků, které se navzájem podpírají. A to je taky filozofie vietnamců – skupina dokáže víc jak jednotlivec.
Jedna zajímavost navíc, před nástupem Ho Či Mina bylo prý zhruba 80% vietnamců – budhistů. Teď, zhruba 20 %. Tenhle drastický přerod si zdůvodňují takhle: ke konci druhé světové války byl Vietnam okupovaný japonci a ti zavinili těžký hladomor. Každý měsíc desítky tisíc mrtvých, no a vietnamci pochopili, že modlením jídlo nezískají. A když přišel strejda Ho, vypakoval japonce a zařídil distribuci jídla, stal se díky tomu komunismus něco jako nová víra.
Nádherná země. Kdybych byl svobodný, šetřil bych cca. 10 let peníze a zůstal bych tam …. 🙂
Přírodu mají opravdu krásnou, ale je tam svým způsobem těžší život.